Kako održavam kožu mladolikom u vremenima stresa, zabrinutosti i velikih vrućina
Tijekom ekstremnih vremenski uvjeta, kao što su visoke temperature, ali i tijekom stresnih razdoblja, trebamo obratiti posebnu pozornost na našu kožu.
Isušivanje, proširene pore, naboranost, pojava podočnjaka i općeniti umorni izgled kože bez sjaja mogu biti posljedice našeg nemara tijekom težih razdoblja.
Ne trebate posvetiti jako puno vremena njezi kože, ovih par koraka, moći ćete uklopiti u vaš dnevni raspored, a rezultat će biti njegovana i zdrava koža.
1. korak- nahranite i navlažite kožu iznutra
Pijte dovoljno vode
Jasno je da uvijek trebate piti dovoljno tekućine, no to se tijekom ljeta i vrućih dana posebno naglašava. Dovoljna hidratacija nije važna samo za naše cjelokupno zdravlje, već i za kožu. Dakle, ne zaboravite na cjelodnevno pijuckanje vode.
Unosite dovoljno lipida
Uz vodu, koži su potrebni i lipidi koje trebate konzumirati. Važnost nezasićenih masnih kiselina u njezi kože već je stara priča, pa ovo je podsjetnik da grickate orašaste proizvode kako biste nahranili kožu (a i očuvali zdravlje krvožilnog sustava). Smatrate li da ne jedete dovoljno orašida (ili ih jednostavno ne volite), konzumirajte par žličica hladno prešanog biljnog ulja na dan.
- Maslinovo ulje,
- noćurak,
- suncokret,
- buča,
- sezam
- konopljino ulje
Izbor je na vama.
Želite li se zaista posvetiti zdravlju kože, razmislite i o suplementiranju mikronutrijenata. Omega 3 uljne kapsule i/ili biotin su najčešći izbor za njegu kože iznutra.
2. korak – navlažite kožu hidrolatima
Hidrolati su bogati ljekovitim biljnim aktivnim tvarima i svaka koža ih zaista voli. U ljetno doba odaberite najpopularniji hidrolat za hlađenje- paprenu metvicu.
Ako vam je stres trenutačno veći problem od vrućina, tada posegnite za umirujućim hidrolatima poput lavande ili rimske kamilice.
Uz izuzetno blagu njegu kože, ovi hidrolati mogu djelovati i na naše raspoloženje. Istovremeno, njihovo protuupalno djelovanje će pomoći ukoliko reagirate na stres raznim dermatitisima ili sličnim manifestacijama unutarnjeg stanja na koži.
Bez obzira koji hidrolat odabrali, tijekom ljeta dobro ih je držati u hladnjaku. Nema boljeg osvježenja od osjećaja hladnih, mirisnih sitnih kapljica na koži.
3. korak – nahranite kožu biljnim uljima
Iako tijekom ljeta ponekad imamo osjećaj da nam ne treba posebna ishrana kože (pogotovo ako imate normalnu, mješovitu ili masnu kožu), ne zaboravite da toplinske zrake isušuju i da posljedica izlaganja suncu (koju ćete osjetiti tek na jesen) može biti izrazito suha i dehidrirana koža.
Istovremeno, tijekom ljeta ne želimo nanositi teške kreme ili ulja na lice, pogotovo ako koristite i zaštitne kreme za sunčanje.
Rješenje je: biljna ulja koja se brzo upijaju, nemasna su a istovremeno hrane kožu.
Možete odabrati između makadamije ili lješnjaka, koji su nekada glasili kao najupojnija ulja, dok na tržite nisu došla neka druga, još upojnija.
Biljna ulja kukuija i krastavca upit će se u trenu oku, neće ostavljati mastan trag na koži, a koža sigurno neće biti isušena ukoliko ih koristite svakodnevno. Također, obilje nezasićenh masnih kiselina štitit će kožu od posljedica stresa i održavat će je glatkom, elastičnom i svježom.
Kako koristiti bilja ulja?
Svako jutro i večer nježno utrljajte par kapi u kožu lica i vrata, nakon što ste lagano raspršili hidrolat po koži.
Dodatak eteričnih ulja u biljno ulje se ne preporučuje tijekom ljeta, zbog moguće fototoksičnosti.
teks napisala: Vlatka Mileusnić
Upiti: