Aloe Vera (Aloe Barbadensis Miller) - biljka za brojne tegobe
Aloe Vera je biljka koja potječe iz Afrike.Dokazi o njenu postojanju nalaze se na glinenim Sumerskim pločicama koje datiraju od oko 2200 godina prije Krista, no kroz vrijeme se proširila i po cijelome svijetu, odnosno dijelovima svijeta čija klima i uvjeti odgovaraju njenim potrebama. Uglavnom joj odgovaraju suhi i topli krajevi iako to nije nužno. Mjesto uzgoja je čak i Hrvatska.U našim toplijim krajevima se dobro prilagodila i vani dok u kontinentalnom dijelu obično preko zime treba biti u zatvorenom dijelu prostorije, koja je dobro osvijetljena. Kozmetičke i medicinske prednosti Aloe bile su priznate još u vrijeme starih civilizacija od Egipta, Kine, Grčke, Rima, Indije i Arabije.
Spominjući je, najčešće se misli na Aloe Vera Barbadensis Miller. Za njeno otkrivenje zaslužan je vrstan botaničar Miller. Našao ju je na Barbadosu i odmah uvrstio pod ljekovito bilje.
https://bioterra.hr/rezultati-pretrage/eyJyZXN1bHRfcGFnZSI6InJlenVsdGF0aS1wcmV0cmFnZSIsImtleXdvcmRzIjoiYWxvZSB2ZXJhIn0
Kako se uzgaja?
Proces uzgoja može se izvršiti pomoću lonaca koji se čuvaju na osunčanoj južnoj ili istočnoj strani prozora jer je upravo veličina biljke i količina aloina u listovima proporcionalna količini svjetlosti koju biljka dobije. Bitno je istaknuti da se u njoj nalazi aloin koji je jedan od najvažnijih sastojaka te ima vrlo snažan učinak na crijevne bakterije. Razgrađuje ih i aktivira te poboljšava kontrakciju crijevnih mišića. Starijim biljkama više godi sunce, dok mladim biljkama više odgovara sjena.
Aloe Vera u listovima biljke čuva vodu, kako bi mogla preživjeti sušni period.Iz tog razloga je sukulent. Voda se skladišti u debelim listovima koji sadrže gel sastavljen većim dijelom od vode. Aloe Vera ima vrlo sabljaste i tvrde listove, nazubljene na rubovima. Nema stabljiku nego listovi rastu od podnožja biljke u više slojeva. Cvjeta žutim do crvenim cvjetovima koji se formiraju u obliku grozda. Obično naraste između 80-100 cm.
Sastav Aloe Vere
Znanstvenici su utvrdili da sadrži više od 200 biološki aktivnih sastojaka i zato nije čudno što se koristi kod tako velikog broja tegoba. Za upotrebu se najviše koristi želatinozna masa iz unutrašnjosti lista.
vitamini B skupine (B1, B2, B3, B6, B9 -folna kiselina, B12 ), A, C i E vitamini. minerali i oligoelementi (više od 20): kalcij, kalij, krom, bakar, željezo, magnezij, mangan, natrij, cink ... ugljikohidrati: glukoza, fruktoza, celuloza, manoza ... aminokiseline (potrebne za sintezu bjelančevina): sadrži 11 neesencijalnih aminokiselina i 7 esencijalnih enzimi: fosfataze, amilaze, karboksipeptidaze, katalaze, celulaze, lipaze, peroksidaze antrakinoni (tradicionalno poznati laksativi), lignini, salicilna kiselina (analgetik), saponini, steroli, brojne tvari koje imaju antibiotsko i fungicidno djelovanje i još čitav niz manje poznatih, ali po svom djelovanju veoma značajnih tvari.
Kako djeluje?
Može se koristiti za unutarnju i vanjsku primjenu. Kao napitak djeluje na jačanje imuniteta, poboljšava otpornost organizma što je jedna od njenih glavnih uloga. Povratnom informacijom naših kupaca došli smo do saznanja da značajno pomaže tijelu u procesu oporavka, ubrzava izmjenu tvari i djeluje na bolji rad jetre i bubrega. Aloe Vera djeluje na bolji rad probavnog sustava, neutralizira povećanu želučanu kiselinu, otklanja nadutost, pomaže kod čira na želucu i dvanaesniku i hemoroida. Učinkovita je kod smirenja upale dišnog sustava (kašalj, bronhitis, upala krajnika, astma), djeluje na ublažavanje upale mokraćnih kanala,mjehura i prostate. Pomaže u regulaciji šećera u krvi kod dijabetesa tipa 2. Ima svojstvo antioksidansa, tj. oslobađa organizam od slobodnih radikala. Poboljšava cirkulaciju, smanjuje bolove i upale zglobova i mišića. Svakim danom brojni laboratoriji diljem svijeta istražuju nove mogućnosti korištenja Aloe. Nedavno je ustanovljeno da sok ove biljke olakšava apstinencijsku krizu uslijed odvikavanja od droge i alkohola. Istraživanja su rađena i u stomatologiji gdje je ustanovljeno da pomaže kod gingivitisa (upale desni), a u oftalmologiji su uočeni iznenađujući rezultati kod različitih bolesti oka (konjuktivitisa, sive mrene). Vrlo je izražena uporaba gela Aloe u dermatologiji. Odličan je za njegu suhe, osjetljive i oštećene kože. Vlaži kožu i pomlađuje ju. Pogodan je za tretiranje akni i nečiste kože. Doprinosi boljem zacjeljivanju rana, ublažava opekotine i ozebline, ubrzava oporavak kože nakon pretjeranog izlaganja suncu, smiruje reakcije nakon uboda insekata, ublažava strije i ožiljke. U svijetu postoji velik broj proizvođača Aloe Vere, bitno je da svaki proizvod provjeren i kvalitetan (certificiran).
Upiti:
Molim inf gdje kupiti mladice? Hvala
Dobar dan,imam aloe Vera biljku ali ne znam koja je to vrsta.
Pozdrav!
Imam pitanje u vezi Aloa Vere,
Star sam 60 godina.
Bolesti Epilepsija za koju uzimam lijek Apaurin ,Phemiton i Lamal
Jeli moguće da liječi Epi,! te krvna mi slika katastrofa
Konkretno pitanje moguće da liječi bez neke konkretne dijete?
Hvala unaprijed
Marijan
Lp.
Lijepi pozdrav
Molim vas, mogu li link za ovaj tekst postaviti u opisu videa na Tik Tok