Eterična ulja tijekom krize
Tijekom ove velike svjetske krize mnogi se pitaju kako upotrijebiti eterična ulja kako bi pomogli zaštititi sebe i svoje najdraže. Napokon, zar ne glase mnoga eterična ulja kao snažno protuvirusno sredstvo?
Prije svega trebate znati da se o djelovanju na COVID-19 zna još uvijek vrlo malo, a pogotovo o utjecaju eteričnih ulja na virus. Zato odgovor na pitanje 'mogu li koristiti eterična ulja da se zaštitim u ovo doba pandemije' nije jednoznačan. Naravno, možete, ali bez velikog očekivanja i sigurnosti da će ulja pomoći na način kako biste možda očekivali.
Prevencija
Eterična ulja za koja se zna da imaju protuvirusno djelovanje svakako možete uključiti u svoju svakodnevnu rutinu, no uvijek imajte na umu da za sada jedini način zaštite od zaraze je onaj koji propisuju relevantne institucije:
- redovito i ispravno pranje ruku te
- izbjegavanje kontakta s većim brojem ljudi.
Koja eterična ulja djeluju protuvirusno?
Tri glavna ulja koja se uvijek spominju u kontekstu virusa su ravensara, niauli i eukaliptus radiata.
Opet napominjemo, ne može se tvrditi kakav utjecaj ta ulja imaju na COVID-19, no uzevši u obzir njihovo djelovanje, svakako ih možete koristiti. Odmoći ne mogu.
Uz ova tri ulja, uvijek možete koristiti i neka druga, koja imaju možda slabije djelovanje na viruse, ali su poznati antiseptici, pa ih je uvijek dobro uključiti u sinergije. To su ulja čajevca, sara, lovora, bora, jele, drva ho, ružinog drveta…
Kako koristiti eterična ulja?
Korištenje eteričnih ulja u difuzerima
Prvo što će svakome pasti na pamet su svakako difuzeri koji osvježavaju i (u manjoj količini) dezinficiraju zrak. Možete koristiti jedno od tri navedena ulja samostalno, no uvijek je bolje u sinergiji s drugim uljima.
Naprimjer, kombinacija ravensara + čajevac + limun dat će mješavinu koja djeluje na nekoliko razina, a nije previše neugodnog, antiseptičkog mirisa.
Količina eteričnih ulja za difuzer
Količinu eteričnog ulja koju ćete staviti u difuzer trebate sami odrediti prema
- vrsti difuzera,
- veličini prostorije u kojoj ga koristite i
- nekim drugim uvjetima (imate li bebu u kući? ili životinje osjetljive na miris? alergičare?)
Sve to utječe na način korištenja eteričnih ulja.
Oprez kod korištenja eteričnih ulja u difuzerima
Od kada je počela panika oko pandemije, često se mogu pronaći razni savjeti na Internetu (prije svega društvenim mrežama) koja ulja koristiti u difuzeru kako bi se pročistio zrak, a mnogi od njih sugeriraju korištenje ulja poput origana, timijana, primorskog vriska, klinčićevca, cimetovca… Ovakvi savjeti mogu donijeti više štete nego koristi.
Takva ulja snažnog djelovanja, korištena u difuzeru, mogu izrazito snažno nadražiti i oštetiti dišne puteve.
Nemojte to raditi, držite se preporučenih eteričnih ulja koja nisu potencijalno opasna za korištenje.
Korištenje eteričnih ulja u tekućim sapunima i kao dezinficijens
Uz difuzer, protuvirusna eterična ulja možete umiješati i u tekući sapun za ruke ili dezinficijense.
Receptura za tekući sapun
Postupak je jednostavan - u 100 ml tekućeg sapuna nakapajte oko 60 kapi eteričnog ulja (na primjer, 30 kapi niaulija i 30 kapi čajevca) i dobro promiješajte. Na isti način ulja možete primijeniti na dezinficijense.
Ostali načini korištenja eteričnih ulja
Također, uljima možete pojačati djelovanje sredstava za čišćenje poda, kupaonice, kuhinje i slično. Poput sapuna i dezinficijensa, ukapajte oko 60 kapi eteričnih ulja u sredstvo za čišćenje.
Ponovno napominjemo, ovo sve nije garancija zaštite od korona virusa, no svaka dodatna pomoć je uvijek dobro došla.
Psihološki utjecaj pandemije
Možda se ne priča toliko o tome, jer naravno prvi fokus treba biti fizička zaštita, no ovo krizno stanje već sada ostavlja psihološke posljedice na ljude, a pitanje je koje će sve posljedice biti kasnije.
Strah, panika, frustracija, briga, ljutnja, usamljenost…to su sve osjećaji koji nam se svima dižu na površinu u ovo teško vrijeme.
U ovom slučaju eterična ulja i općenito biljke mogu pomoći.
Kod stresa koji trenutačno svi osjećamo korištena u difuzeru ili u uljnim pripravcima koje nanosite poput parfema mogu vam pomoći:
- lavanda,
- mažuran,
- petit grain gorke naranče,
- ylang-ylang, ali i
- citrusna ulja grejp, naranča, mandarina, bergamot
Biljke koje mogu pomoći kod anksioznosti i nesanice
Biljni pripravci pasiflore i eventualno valerijane mogu puno pomoći kod općeg stanja anksioznosti i nesanice. Koristite ih prema uputama proizvođača.
Još je jedna biljka koja apsolutno može pomoći baš u ovakvoj situaciji- rodiola (ružičasti žednjak). Ona djeluje na ublažavanje posljedica stresa i uzima se tijekom teških psihofizičkih razdoblja. Ukoliko osjećate da će ova situacija utjecati na vaše psihičko zdravlje, svakako razmislite o ovoj biljci.
Za kraj, podsjećamo da pratite upute Civilnog stožera. Samo zajedničkim djelovanjem i disciplinom možemo maksimalno umanjiti posljedice ovo vrlo teške situacije.
Tekst napisala: Vlatka Mileusnić
Upiti: