Čajevi kao spas zimi

Čajevi kao spas zimi

Ažurirano: 21.12.2019.
Pregleda: 2869

Čajevi zimi su pravi spas i to ne samo zato što će vas ugrijati nego i zbog svog ljekovitog djelovanja.

Povijest čaja duga je gotovo 3000 godina. Prvi zapisi o čaju pronađeni su u drevnoj Kini. Najprije se koristio kao lijek, a kasnije je postao ugodnim napitkom.

Poštujući prirodne osobine svake biljke, pravilnim ćemo odabirom i pripremom čajnog napitka, od prirode dobiti najbolje za zdravlje.

Ljekovitost biljaka sačuvana je u rasutom tzv. rinfuznom obliku čaja. Za razliku od čajeva u filtriranim vrećicama, čaj u rinfuznom obliku nije toliko usitnjen, čime je sačuvano kvalitetnije djelovanje aktivnih sastojaka, pa će i ljekoviti učinak takvoga čaja biti izraženiji.

Načini pripreme čaja Infuz (u narodu se uobičajeno naziva Čaj) se kao blagotvorni napitak dobiva jednostavnim prelijevanjem sušenog a ponekad i svježeg ljekovitog bilja kipućom vodom. Bilo da prelijevate cvijet ili lišće biljke, preporučeno vrijeme je pet do dvadeset minuta.  Dekokt se priprema kuhanjem tvrdih biljnih dijelova, poput korijena i kore, te mekih dijelova nekih biljaka kojima se na ovaj način dobiva više ljekovitih supstanci, u ključaloj vodi 5-15 minuta.  Vrste biljnih čajeva Neven

Čaj od cvjetnih latica nevena korisi se protiv žutice, slabokrvnosti i opće slabosti, kod teškoća pri mokrenju, bolesti maternice, groznice.

Djelotvoran je kod grlobolje, čira na želucu i zadebljanih limfnih čvorova. Pozitivno djeluje na imunitet, pospješuje cirkulaciju, ublažava menstrualne tegobe. Ima protuupalno djelovanje, a koristi se i za grčeva u trbuhu, zatvora kao i problema s bubrezima i urinarnim traktom. Uspješno liječi herpes i hepatitis.

Umivanje lica s čajem od nevena ublažava akne, upale, osip i razna oštećenja kože.

Đumbir

Čaj od đumbira posebno je popularan tijekom zimskih mjeseci jer nas zagrijava i preventivno utječe na sprječavanje razvoja bolesti. Odličan je borac protiv prehlade, gripe i ostalih infekcija dišnog sustava.

Pomaže kod grlobolje, probavnih tegoba, vrtoglavice i migrena.

Povoljno djeluje na sniženje razine šećera u krvi, sniženje krvnog tlaka, sniženje razine kolesterola u krvi, mučninu, bolne menstrualne grčeve, te na bol uzrokovanu osteoartritisom.

Osim navedenog ubrzava metabolizam i pospješuje cirkulaciju, jača imunološki sustav, štiti organizam od infekcija, pomaže u slučaju astme i bronhitisa, pomaže kod reumatoidnog artritisa, te se koristi za opću detoksikaciju organizma.

Lavanda

Miris lavande ima umirujući efekt. Čaj od lavande smanjuje stres i anksioznost, migrenske glavobolje, vrtoglavicu, mučninu, grčeve, depresiju, te poboljšava raspoloženje. Čaj od lavande može se upotrijebiti kao sredstvo za inhalaciju (udisanje pare).

Preporuča se šalica čaja od lavande prije spavanja osobama koje pate od nesanice i iscrpljenosti jer lavanda smiruje živčani sustav i smanjuje razinu stresa.

Kopriva

Kopriva se ubraja među najljekovitije biljke za koje znamo. Kopriva je ljekovita, počevši od korijena, preko stabljike i listova do cvjetova. Pomaže pri oboljenju bubrega, kod glavobolja i ekcema.

Kopriva je ljekovita biljka za čišćenje krvi, liječenje anemije i podizanja razine željeza u krvi. Dobro djeluje na gušteraču, a čaj od koprive snižava šećer u krvi. Isto tako pomaže kod oboljenja i upale mokraćnih puteva te s bolesti prouzročen zastoj mokraće. Istovremeno, pospješuje probavu, pa je posebno preporučen za proljetnu kuru detoksikacije.

Preporuča se ujutro prije doručka popiti šalicu čaja od koprive, a jednu do dvije šalice čaja u gutljajima tijekom dana. 

Narodna medicina preporučuje višetjedne kure pijenja čaja od koprive kod oboljenja jetre i žuči, slezene, čira na želucu i crijevima, kod grčeva, te kod oboljenja pluća i dišnih organa. Preventivno se cijelu godinu preporuča pijenje šalice čaja od koprive dnevno.

Poljska preslica

Stimulira rad bubrega, pomaže kod čireva i rana u ustima (čaj je potrebno grgljati, a ne piti), pomaže kod poremećaja u probavnom sustavu, stimulira protok krvi, djeluje protuupalno, pomaže oboljelima od osteoartritisa, osteoporoze te disfunkcije vezivnog tkiva, pomaže u snižavanju kolesterola u krvi, aktivno sudjeluje u podizanju imuniteta.

Čaj se pije tijekom cijelog dana između glavnih obroka, najbolje nezaslađen. Ne preporučuje se piti više od 3 šalice dnevno. Čaj nemojte konzumirati na prazan želudac.

Čaj od preslice se preporučuje koristiti tijekom prakticiranja dijete ili nekog drugog programa mršavljenja. Preslica svojim diuretskim učinkom može potaknuti izlučivanje viška vode iz organizma, a osim toga može ubrzati metabolizam.

Istraživanja su pokazala da čaj od preslice pomaže u izlučivanju čak 30% više vode iz organizma putem mokrenja. Bitno je napomenuti da čaj neće pomoći u topljenju masnih naslaga, no pomoći će u izbacivanju viška vode iz organizma.

Čaj od preslice zbog snažnog diuretičkog djelovanja nije dobro koristiti prilikom akutne upale mjehura i bubrega. Uz konzumaciju preslice u bilo kojem obliku, dobro je piti mnogo tekućine kako ne biste dehidrirali. Prekomjerni unos čaja od preslice može smanjiti količinu vitamina B u organizmu.

Osobe koje se liječe od alkoholizma, osobe koje imaju bolesti srca ili bubrega i dijabetičari trebaju se prije konzumacije čaja od preslice posavjetovati s liječnikom. Trudnice i doljilje bi trebale izbjegavati konzumaciju preslice.

Kamilica

Čaj od kamilice čine osušene cvjetne glavice kamilice, aromatična mirisa i okusa. Svježe pripremljen čaj ima višestruko ljekovito djelovanje. Kamilica smiruje um i pomaže ljudima da se opuste i lakše nose sa stresom. Zato se preporuča šalica čaja od kamilice prije odlaska u krevet.

Kamilica djeluje protupalno na sluznice i kožu, umanjuje grčeve i bolove u probavnom sustavu. Hladan čaj uzet pola sata prije jela otvara apetit.

Zahvaljujući protupalnom i blagom antiseptičnom učinku, ispiranje kamilicom pomaže pri zacjeljivanju opeklina, rana, čireva i ojedina, te u liječenju upaljene sluznice oka, nosa i usta.

Blagi čaj od kamilice može se dati novorođenčadi.

Kadulja

Čaj se priprema od osušenih listova kadulje, aromatičnog mirisa i blago gorkastog okusa. Ljekovitost kadulje rezultat je sadržaja eteričnog ulja koje djeluje antiseptično.

Čaj se koristi za ispiranje usne šupljine i grla, kao prevencija i terapija kod krvarenja zubnog mesa, te protiv upala sluznice grla. Upotrebljava se protiv bolesti dišnih organa i plućnih bolesti; kao sredstvo za jačanje apetita, protiv kašlja, gripe, znojenja, reume i za oporavak kod teških bolesti.

Jača želudac i dobar je kod menstrualnih smetnji i hemoroida. Smiruje san i uklanja noćna znojenja. Njime možete ublažiti upalu grla (kombinirajte ispijanje i grgljanje čaja), upalu krajnika, upalu sinusa, prehladu, zubobolju, upalu zubnog mesa, herpes.

Prema narodnim predajama ispijanje čaja od kadulje 40 dana uzastopno u potpunosti obnjavlja jetru. Prilikom svakog spravljanja čaja preporuča se kuhati 3 minute.

Oprez: Ako se koristi kao napitak, čaj od kadulje dobro je ograničiti na dvije šalice dnevno. Ne preporuča se u trudnoći. Izbjegavati ga trebaju i doljilje, jer smanjuje lučenje mlijeka. Osim trudnicama i dojiljama, čaj od kadulje nije preporučljiv za djecu mlađu od 12 godina te osobama koje boluju od epilepsije ili imaju visok tlak.

Gospina trava

Čaj od gospine trave preporuča se piti kod oštećenja živaca i živčanih tegoba svih vrsta. Gospina trava pomaže kod govornih smetnji, nemirnog sna, neuroza, histeričnih napada, mjesečarenja, depresije kao i mokrenja u postelju. Služi i protiv bolesti jetre, bubrega, bubrežnih kamenaca, proljeva, za stimulaciju apetita i za jačanje živaca.

 

Čičak

Korijen i list od čička upotrebljavaju se kod upale želuca i želučanih čireva. Dobar je lijek protiv bolesti usta, reume i kožnih bolesti, ekcema i lišajeva. Protiv reume i gihta vrlo je koristan čaj od čičkova sjemena (ploda).

Od davnina je poznat kao zaštitnik mokraćnog sustava, ali i kao prirodna pomoć u liječenju dijabetesa. Odličan je diuretik i laksativ. Pospješuje izbacivanje toksina iz organizma te brine o zdravlju jetre i bubrega.

Korijen čička je inače poznat kao prijatelj kože i kose zbog čega je cijenjen u kozmetičkog industriji.

Maslačak

Maslačak je svakome vrlo dobro poznata biljka s naših travnjaka. U ljekovite svrhe skuplja se cijela biljka u proljeće korijen i mlado lišće s cvjetnom krunom. Maslačak djeluje kao diuretik, jača želudac, regulira probavu, pomaže kod nesanice, zaustavlja krvarenje, čisti bolesnu jetru i slezenu. Koristi se kod žučnih kamenaca i kožni bolesti.

 

Stolisnik

Stolisnik se u obliku čaja upotrebljava protiv krvarenja, kod hemoroida, srčanih tegoba,  jača organe za probavu, čisti jetru, bubrege i ublažava reumu. Ima snažna antiupalna i antibakterijska svojstva. Regulira menstruaciju i otklanja menstrualne grčeve. Suzbija krvave stolice, krvarenja iz nosa te ostala unutarnja i vanjska krvarenja. Kod vanjskih krvarenja primjenjuje se oblog od čaja stolisnika.

Korijen bijelog sljeza

Čaj se radi od osušenog korijena bijelog sljeza. Zbog visokog sadržaja sluzi vodena iscrpina korijena bijeloga sljeza djeluje kao sredstvo za oblaganje sluznica usta, grla i nosa. U obliku kapi otopina se može koristiti za ovlaživanje i smirivanje sluznice nosa, te kao sredstvo za grgljanje kod suhoće i nadraženosti grla, a kao napitak ublažit će nadražaj na kašalj i olakšati iskašljavanje.

Oba oblika se posebno preporuča za primjenu kod male djece, uključujući i novorođenčad i dojenčad.

 

Bazga

Cvjetovi bazge se beru u proljeće kada je toplo, nikako nakon kiše. Bazgu je potrebno koristiti neposredno nakon branja. Ako cvjetove bazge čuvate za čaj, nemojte ih koristiti kada potamne.

Bazga sadrži sastojke koji povoljno utječu na zdravlje, poboljšavaju rad imunološkog sustava te djeluju antivirusno. Čaj od bazge je odličan kod prehlade, viroze i gripe. Čaj od bazge možete koristiti i hladan za ispiranje grla u slučaju upale krajnika ili gnojne angine. Čaj od suhog lišća bazge pomaže kod dijabetesa. 

Budući da su djeca tijekom prvih 6 godina života često bolesna, u liječenju prehlade, gripe, viroze, upale pluća, astme i šarlaha može se koristiti i čaj od bazge. Djeci se čaj od bazge može davati i tijekom eruptivnih bolest kao što su ospice i vodene kozice.

Jaglac

Jaglac je naročito dobar kao sredstvo protiv plućnih bolesti, nesvjestice, lupanja srca, migrene, reume.

Čaj od suhog lišća jača živce, liječi neuralgiju, kronični zatvor. Čaj od cvjetova povećava broj crvenih krvnih tjelešaca.

Čaj od jaglaca jača bubrege i pomaže u odstranjivanju kamenaca u mjehuru.

Majčina dušica

Ublažava želučane poremećaje, bolesti pluća, dišnih organa, tvrdokornog kašlja, slabokrvnosti, povećanog lučenja žuči, bolesti mjehura, angine, bubrega, ženskih bolesti. Pomaže kod slabijih živaca.

Povećava fizičku snagu, liječi vrtoglavicu, bolove u zglobovima. Čaj se koristi kod kašlja, nesanice, migrene, proljeva, čira u želucu, bronhitisa i astme.

 

Maćuhica

Čaj od maćuhice pomaže kod kožnih bolesti, osipa, čisti toksine iz organizma, olakšava stolicu, potiče znojenje, diuretik je i pomaže kod reumatizma. Koristi se i kod psorijaze, kroničnog bronhitisa, za ispiranje krajnika, protiv boli u prsima, grčeva u želucu i protiv kašlja.

Matičnjak

Miris matičnjaka je opojan i pomalo podsjeća na miris limuna. Čaj od matičnjaka, svojim umirujućim svojstvima najbolje djeluje protiv poremećaja uzrokovanih stresom. Matičnjak može pozitivno djelovati na kvalitetu našeg sna pa se zato često preporučuje kao prirodni lijek za nesanicu, kao i za anksioznost, depresiju i napetost.

Čaj od matičnjaka je dobar protiv glavobolje, za jačanje živaca, kod nervoze i proljeva. Ublažuje grčeve, bolesti srca, želuca i zubobolju. Pomaže kod plućnih bolesti i slabokrvnosti. Stvara ugodno raspoloženje i tjera turobne misli. Potiče organizam na rad i otpor.

Čaj od matičnjaka vrlo rijetko uzrokuje nuspojave, pa je zato preporučljiv i za djecu.

Piskavica

Čaj od piskavice je izrazito ljekovit a koristi se za probleme s probavom i neplodnosti.

Popravlja pokretljivost spermija – pa se preporučuje parovima ako imaju problema sa začećem, stimulira proizvodnju mlijeka kod dojilja, ublažava bolove u grudima, snižava kolesterol i krvni tlak, snižava razinu šećera u krvi pa sprječava razvoj dijabetesa tipa II, ublažava bolne menstruacije, smanjuje žgaravicu.

Preporuča se uzimati 2 do 3 šalice (po 2 grama) dnevno.

 

Zeleni čaj

Konzumiranje zelenog čaja ima mnoge zdravstvene prednosti. Sadrži moćne antioksidanse koji pomažu u suzbijanju slobodnih radikala pa smanjuje rizik od zloćudnih oboljenja.

Tradicionalna ga kineska medicina preporuča protiv glavobolje, depresije, slabosti imunološkog sustava, za bolju probavu, detoksikaciju, kao energetik i za produljenje života.

Čuva od oboljenja srca i krvožilnog sustava, smanjuje razinu kolesterola u krvi, snižava krvni tlak, te smanjuje rizik od karijesa.

Kao jaki antioksidans, preporuča se za podizanje vitalnosti organizma.

 

Upiti:

  • Jadranka 06.10.2023
     

    Koji caj mi preporučili kod postherpetične neuralgije hvala

Želite više informacija, slobodno nam postavite pitanje.




 

POVEZANI PROIZVODI

 

 

NOVI TEKSTOVI

Kako ukloniti tamne mrlje (hiperpigmentaciju) na koži
15.03.2024.
60
 

Kako ukloniti tamne mrlje (hiperpigmentaciju) na koži

Hiperpigmentacija, još poznato i kao staračke pjege, jetrene pjege, mrlje, fleke ili, kako ih Francuzi poetično (iako pomalo morbidno) zovu- fleurs...
 
Razotkrivanje celulita: prirodni pristupi za glađu kožu
07.03.2024.
112
 

Razotkrivanje celulita: prirodni pristupi za glađu kožu

Celulit, često opisan kao 'narančina kora', estetski je izazov s kojim se suočava veliki broj ljudi, a posebno žena. Iako je celulit često...
 
Prevladavanje negativnih emocija pomoću eteričnih ulja
23.02.2024.
83
 

Prevladavanje negativnih emocija pomoću eteričnih ulja

Potrebne su nam zdrave alternative koje će nam pomoći u borbi sa svakodnevnim stresom, tjeskobom, depresijom i problemima sa spavanjem....